NOWOŚCI KOLEKCJI SS24 ➔ bielizna, piżamy |   DARMOWA DOSTAWA OD 149 ZŁ

PORADNIK / 23.08.2021

JAK PRZECHOWYWAĆ BIELIZNĘ?

Organizacja szafy z ubraniami to wbrew pozorom jedno z najbardziej karkołomnych zadań, z jakimi możesz spotkać się w swoim mieszkaniu. Zwłaszcza jeśli początkowo zaniedbasz porządek w szufladach czy na półkach… Na szczęście istnieje kilka sposobów na uniknięcie chaosu w szafie. Docenisz je, gdy skończą się problemy z poszukiwaniem zagubionych bokserek oraz skarpetki do pary.

Utrzymanie porządku w szafie z odzieżą taką jak koszule czy spodnie, a nawet T-shirty, nie sprawia zwykle większego problemu. Natomiast już zaprowadzenie porządku w szufladzie czy na półce z bielizną, czyli z małymi częściami garderoby, które trudno złożyć w regularną formę, to wyższy stopień trudności. Dlatego bielizna bardzo lubi pewne metody… oraz organizery.

 

Organizacja szafy – czyli gdzie co włożyć?

 

Organizacja bielizny w szafie w wydaniu wielu z nas, kończy się niestety na wrzuceniu bokserek i zwiniętych skarpetek w czeluści szuflady. Wszystko przez nieszczególną foremność tych części garderoby oraz ich rozmiary. Zaczynasz żałować dopiero wtedy, gdy chcesz coś znaleźć.

 

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest podzielić półki i szuflady na sektory. Bokserki połóż z bokserkami, slipy ze slipami, skarpetki osobno, osobno również podkoszulki. Możesz posortować poszczególne typy bielizny dodatkowo na podstawie jej przeznaczenia – osobno bieliznę sportową, osobno codzienne bawełniane bokserki, osobno lekką bieliznę letnią z bambusa lub modalu.

 

Najłatwiej znajdziesz to, czego szukasz w szufladzie z bielizną, jeśli zamiast układać slipy i bokserki w stosy, zaczniesz składać je w trzech, czterech punktach i wkładać do szuflady pionowo (w rzędach). Zobaczysz wówczas poszczególne wzory i materiały od razu po otwarciu szuflady. Skarpetki wkładaj do szuflady w podobny sposób – złóż każdą parę na pół, a potem zwiń ją w rulon.

 

Organizer na bieliznę

 

Organizery na bieliznę do szaf i szuflad są bardzo pomocne przy utrzymywaniu drobnej garderoby „w ryzach”. Organizer ma formę lekkiego pojemnika z przegródkami. Bez problemu umieścisz w nim bieliznę czy skarpetki, niczego nie zgubisz, a w szafie zrobi się więcej miejsca. Organizer po prostu wkładasz do szuflady lub na półkę w szafie. Możesz również samodzielnie zrobić organizer do bielizny z pudełek.

 

Szorty plażowe po sezonie – co z nimi zrobić?

 

Bieliznę, która przydaje się sezonowo, np. zimowe kalesony, kąpielówki czy szorty plażowe, po zakończeniu sezonu upierz i zamknij w osobnym pudełku, bądź worku próżniowym. Umieść je w dalszych zakątkach szafy, które „odwiedzisz” dopiero za pół roku. Nie pozwól im w tym czasie nabrać nieświeżego zapachu czy ulec zniszczeniu np. przez ciągłe odsuwanie szuflady. Temu właśnie służy pudełko lub worek.

 

Nie obawiaj się, że schowane ubrania pogniotą się – poliamidowe szorty plażowe, np. te z kolekcji Atlantic, to ubrania nieulegające gnieceniu. Również kąpielówki wykonane są z materiału, któremu zagniecenia nie są groźne.

 

Prasowanie bielizny – pedanteria czy konieczność?

 

Upraną i wysuszoną bieliznę zwykle odkładasz na półkę do szafy lub wrzucasz do szuflady. Bielizna ma to do siebie, że nie trzeba jej prasować jak np. koszul. Prasowanie jednak poza względami estetycznymi odgrywa istotną rolę. Niszczy drobnoustroje, które mogą znajdować się w bieliźnie – nawet właśnie upranej. Wprawdzie zabija je słońce, ale nie każdy przecież suszy bieliznę na słońcu (poza tym jest to rozwiązanie tylko sezonowe).

 

Badania wykazują, że nawet uprana bielizna może zawierać rozmaite patogeny, prowadzące m.in. do stanów zapalnych skóry czy wystąpienia egzem. Drobnoustrojom sprzyja zwłaszcza pranie wielu rzeczy naraz (detergent nie działa wówczas wystarczająco silnie na każdą sztukę odzieży) oraz długie przechowywanie ich w szufladzie. Żelazko natomiast zabija drobnoustroje. Pamiętaj tylko o tym, aby nie traktować gorącym żelazkiem rzeczy, w przypadku których producent wyraźnie zaznacza, że prasować ich nie należy.

 

Porządek w szufladzie z bielizną zaoszczędzi ci czasu i stresu w poszukiwaniu slipów czy skarpetek, które planowałeś włożyć danego dnia. Dzięki sprytnym organizerom będziesz mógł też zaoszczędzić miejsce w szafie, a każda sztuka bielizny będzie widoczna i gotowa do założenia.

Przeczytaj pozostałe wpisy

10% rabatu na pierwsze zakupy *

Atlantic
Atlantic

Przedmiot został dodany
do listy Ulubionych przedmiotów.

Sklep internetowy na Sellingo