-15% z kodem MID15 na wszystkie produkty nieprzecenione   |   darmowa dostawa od 149 zł

PORADNIK / 23.08.2021

JAK PRAĆ BIELIZNĘ?

Ręcznie czy w pralce? Z proszkiem czy płynem do prania? W jakiej temperaturze? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć, jeśli chcesz, aby częste pranie bielizny nie zniszczyło jej i nie pozbawiło najistotniejszych właściwości. Oto praktyczny przewodnik prania bielizny!

Pranie bielizny – niby nic takiego, a jednak… Warto wiedzieć, co robić, aby slipy czy bokserki po praniu nie rozciągały się, nie blakły, nie mechaciły się, a bielizna sportowa czy termoaktywna – nie traciła swoich istotnych właściwości. Najważniejsze informacje kryje metka z instrukcją jak to robić, ale warto objaśnić, jak wydłużyć życie bieliźnie poprzez właściwy sposób jej prania.

Pranie bielizny jest ważne!

 

Dlaczego nie warto zwlekać z praniem bielizny i trzymać jej długo w koszu na pranie? Oto najważniejsze powody:

 

  • Pranie poprawia trwałość bielizny – tak! Rzadsze pranie bielizny nie przedłuży jej świetności. Pot i różnego rodzaju zabrudzenia źle wpływają na sam materiał i jego kolor. Przykładowo, bieliznę zawierającą elastan należy odświeżyć po każdym założeniu, ponieważ dzianina ta jest wyjątkowo wrażliwa na ludzki pot.
  • Dezynfekcja – pranie bielizny to nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, ale także drobnoustrojów.
  • Dbałość o skórę – pranie w odpowiednich środkach chroni skórę, z którą bielizna ma bezpośredni kontakt. Używanie delikatnych środków do prania zapobiega również przed reakcjami alergicznymi skóry.

 

Ręcznie czy w pralce?

 

Bieliznę zaleca się prać ręcznie. W ten sposób masz większą kontrolę nad procesem prania i zyskujesz pewność, że bielizna nie zniszczy się np. podczas wirowania czy w kontakcie z innymi ubraniami. Optymalna metoda to napełnienie miski ciepłą wodą, rozpuszczenie w niej środka piorącego i pozostawienie tam bielizny na pół godziny. Po tym czasie spierz zabrudzenia, wypłucz bieliznę, delikatnie wyciśnij z niej wodę (nie skręcaj bielizny w żaden sposób) i odłóż do wysuszenia „na płasko”. Nie susz bielizny w suszarce bębnowej – zwłaszcza jeśli na metce znajduje się symbol przekreślonej suszarki.

 

Faktem jest, że nie każdy ma czas i ochotę na pranie ręczne. Wówczas, aby bielizna nie uległa uszkodzeniu czy zmechaceniu w pralce, najlepiej prać ją w specjalnych do tego celu przeznaczonych woreczkach. Wybierz odpowiedni program prania, np. dla tkanin delikatnych lub jeśli pierzesz bieliznę sportową, tryb „sport”. Programy te mają parametry prania dobrane tak, aby nie uszkodzić delikatnej odzieży. Nie ustawiaj wirowania na najwyższe obroty. Wartości między 400 a 600 obrotów są optymalne.

 

W jakiej temperaturze prać bieliznę?

 

Na metce przy każdej sztuce bielizny widnieje przepis prania, określający przede wszystkim temperaturę, w jakiej należy prać slipy czy bokserki. Choć zasadniczo dla białej odzieży bawełnianej temperatura prania może wynosić 60℃, lepiej jest obniżyć ją do 40, a nawet 30℃.

 

Pamiętaj, że zbyt ciepła woda może powodować odkształcanie się bielizny – głównie jej rozciąganie. W przypadku bielizny kolorowej gorąca woda może powodować blaknięcie tkaniny.

 

Nie zapomnij o segregacji bielizny pod względem koloru. Bielizna jasna nie może być prana razem z ciemną! Działa to na szkodę zarówno jasnym kolorom, które mogą zabarwić się na nieestetyczny, szary kolor, jak i ciemnym, które będą blaknąć.

 

W czym prać bieliznę?

 

Bieliznę najlepiej prać w środkach jak najbardziej naturalnych. Wybierz płatki mydlane czy płyny do prania przeznaczone dla niemowląt. Są one odpowiednie nawet dla osób o wrażliwej skórze i alergików. Do płukania użyj delikatnego płynu, dzięki któremu bielizna będzie miękka i przyjemna w dotyku. Na koniec ważna rada! Nie używaj wybielaczy zawierających chlor.

 

Bielizna sportowa – przepis prania

 

Bieliznę sportową, np. z kolekcji Atlantic Sport czy Atlantic Performance również pierz w jak najbardziej delikatnych środkach (mogą to być środki przeznaczone specjalnie do tego typu bielizny czy wspomniane płatki mydlane). Ustaw temperaturę na 30℃. Skorzystaj z programu „sport” do prania odzieży sportowej. Zawsze pierz bieliznę w woreczku do prania. Nie używaj odplamiaczy i wybielaczy. Nie susz bielizny sportowej w suszarce bębnowej, na grzejniku ani na słońcu. Nie prasuj jej!

 

Właściwe pranie to podstawa komfortu noszenia bielizny oraz jej długiej żywotności. Pranie w nieodpowiednich środkach, zbyt wysokiej temperaturze czy suszenie w niewłaściwy sposób może przyczynić się do jej szybkiego zniszczenia, zmechacenia, rozciągnięcia czy wyblaknięcia koloru.

Przeczytaj pozostałe wpisy

10% rabatu na pierwsze zakupy *

Atlantic
Atlantic

Przedmiot został dodany
do listy Ulubionych przedmiotów.

Sklep internetowy na Sellingo