DARMOWA DOSTAWA OD 149 ZŁ

PORADNIK / 24.08.2021

MODA UNISEX BEZ PODZIAŁÓW NA DAMSKIE I MĘSKIE

Unisex to styl ubierania, który od lat podbija świat mody. Czy jest dążeniem do wyzwolenia od stereotypów i konserwatywnych zachowań, czy może wyłącznie kolejnym chwytem marketingowym, który ma na celu zwiększyć sprzedaż ubrań?

Jeśli zastanawiasz się, jak powinny wyglądać stylizacje unisex, podpowiemy ci, na co warto zwrócić uwagę podczas doboru poszczególnych elementów ubioru. Z pewnością znajdziesz w tym artykule kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym moda na androgeniczność przestanie być dla ciebie zagadką, a stanie się codzienną inspiracją.

 

Kilka słów o unisex

 

Moda unisex to przede wszystkim wygoda i zacieranie granic pomiędzy tym, co kobiece, a tym, co kojarzy się z męskim światem. Pierwszy raz słowo „unisex” pojawiło się w 1968 roku w amerykańskim magazynie „Life”.

Wówczas moda w dużej mierze zaczęła oddawać to, co działo się na ulicach. Zarówno w USA, jak i w Europie młodzi ludzie wychodzili na ulice, by okazać swój sprzeciw i niezgodę na imperializm oraz konserwatywne zasady. Można powiedzieć, że geneza mody unisex zbiegła się w czasie z dużymi i ważnymi dla świata przemianami społeczno-politycznymi.

 

Gender fluid – co to znaczy?

 

Jeżeli mówi się o modzie unisex, nie sposób nie wspomnieć o terminie „gender fluid”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza tak zwaną „płeć płynną”. Definicja ta odnosi się do osób, które nie postrzegają siebie w określonych i narzuconych kulturowo zasadach dotyczących płci. Osoby te nie chcą być postrzegane ani jako mężczyźni, ani jako kobiety, ale wyłącznie jako osoby. Pod „gender fluid” podpisują się zatem wszyscy ci, którzy nie mają potrzeby określana swojej płci kulturowej.

 

Samo pojęcie „gender fluid” zostało spopularyzowane głównie przez osobistości ze świata muzyki, jak Olly Alexander, Ruby Rose czy Jaden Smith.

 

Pomysły na stylizacje

 

Moda unisex opiera się na garderobie, której nie trzeba identyfikować z żadną płcią. Do tej zalicza się między innymi trampki, trapery, T-shirty, jeansy czy inne spodnie, a także bluzy oversize. Aby stworzyć interesującą stylizację z wykorzystaniem ubrań w stylu unisex, warto bazować na kontrastach. Dobrze, jeśli ma się do dyspozycji szafę swojej dziewczyny albo swojego chłopaka.

 

W Atlanticu również można znaleźć propozycje z szafy unisex. Do wyboru są między innymi długie, szerokie spodnie wiązane na troki oraz szorty z kolekcji Homewear, podkoszulki i T-shirty, a także krótkie szorty plażowe w różnych kolorach. Wszystkie elementy stroju wykonane są z najwyższej jakości dzianin, które przepuszczają powietrze, wchłaniają wilgoć oraz pot i prezentują się wspaniale na sylwetce. Marka Atlantic stawia przede wszystkim na naturalne materiały, takie jak bawełna i bambus, które doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. Atlantic to również różnorodność wzorów i kolorów. Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Moda unisex staje się coraz bardziej popularna, szczególnie wśród młodych ludzi. Ubrania w tym stylu noszą zarówno osoby, które czują się określone płciowo, jak i te, które podpisują się pod „gender fluid”. Unisex jest swego rodzaju trendem, ale także zjawiskiem społecznym wyrażającym sprzeciw wobec narzuconych konserwatywnych zasad. Jest też w pewnym sensie wyzwoleniem się ludzi, którzy nie chcą być określani płciowo i kulturowo, ale pragną być traktowani równo, jako osoby.

Przeczytaj pozostałe wpisy

10% rabatu na pierwsze zakupy

Atlantic
Atlantic

Przedmiot został dodany
do listy Ulubionych przedmiotów.

Sklep internetowy na Sellingo